Kumelītes nosaukums iegūts no diviem grieķu vārdiem: chamos un melos, kuru apvienojums nozīmē „zemes ābols”. Nosaukums tika izveidots attiecībā uz īpašo kumelītes smaržu. Ārstniecības kumelīte ir ļoti izplatīta gan medicīnā, gan arī skaistumkopšanā. Un ne velti, jo tās iedarbība ir plaša un efektīva. To var lietot gan iekšķīgi, gan arī ārīgi. Dabā to var atrast, bet reti. Arvien biežāk cilvēki paši audzē kumelīti piemājas dārzā. Dabā daudz biežāk sastopamas citas šī auga sugas. Drogai ievāc ziedu kurvīšus pilnzieda periodā, kamēr ziedi atrodas horizontāli un vēlams ziedus ievākt vakarā pēc saules. Žāvē 30-40 grādu temperatūrā. Var uzglabāt 2 gadus.
Kumelītes satur matricīnu, ēteriskās eļļas, glikozīdus, holīnu, flavonoīdus, B un C vitamīnus u.c. vielas. No tām gatavo tējas un uzlējumus. Medicīnā to izmanto kā pretsāpju līdzekli, kā arī viegli nomierinošu līdzekli pret bezmiegu. Uz sāpošām locītavām vai muskuļu sastiepumiem var likt kompreses, kas atvieglos sāpes. Tāpat kompreses palīdzēs pret dažādām ādas kaitēm – brūcēm un iekaisumiem, izsitumiem un uztūkumiem. To var izmantot arī mutes gļotādas skalošanai. Ja ir sanācis saslimt ar konjunktivītu, kumelīšu tēja būs vislabākais līdzeklis pret šo slimību.
Kumelīšu tēju pagatavo, uz 2 tējkarotēm drogu uzlejot glāzi karsta ūdens. Stipra kumelīšu tēja palīdz pret caureju, savukārt vāja kumelīšu tēja – pret aizcietējumiem. Kumelīšu tēja ir sviedrus dzenoša, kuņģa krampjus remdējoša, vēdergraizes mierinoša, kā arī palīdz pret reimatismu. Ar kumelīšu tēju var mazināt zobu sāpes, mute skalojot ar siltu tēju.
Cīņai ar iesnām un kakla sāpēm var veikt kumelīšu tvaiku elpošanu, to veicot vismaz 5 minūtes. Tāpat tas padarīs sejas ādu maigāku un tīrāku. Ginekologi iesaka kumelīšu novārījumu izmantot intīmo zonu apmazgāšanai, tas palīdzēs atjaunot dabīgo maksts mikrofloru.
Pusaudžiem ar problemātisku sejas ādu iesaka to mazgāt ar atdzesētu kumelīšu novārījumu, tā kā tā attīra ādu un mazina izsitumus. Atdzesēta kumelīšu tēja vai novārījums komprešu veidā palīdz mazināt pietūkumu ap acīm. Šādai kompresei var izmantot arī tējas maisiņu. Ar kumelīšu novārījumu var skalot blondus matus.
Tāpat kumelītes palīdz arī pret dažādām alerģijām – pret ziedputekšņiem, putekļiem, spalvām, ķīmiskām vielām. Šajā gadījumā jāņem kumelīšu stublājs, to jāsasmalcina un jāžāvē ēnā. Uz 1 glāzi ūdens nepieciešama 1 ēdamkarote ar kaudzi kumelīšu stublāja, ko aplej ar verdošu ūdeni un ļauj ievilkties 30 minūtes. Dzer trīs glāzes vakarā, divas stundas pēc ēšanas. Jālieto vismaz 10 vakarus. Šādu kursu var atkārtot pēc vajadzības. Tāpat kumelīšu stublājs būs derīgs arī gāzu mazināšanai zarnās. Šajā gadījumā šāda tēja jādzer pēc katras ēdienreizes pa vienai glāzei dienā. |