GRIPA akūta inf. slimība, kam raksturīgs augšējo elpošanas ceļu bojājums, drudzis un organisma intoksikācija. (Novecojies nos. — inf.uence.)
Izplatās epidēmiju un pandēmiju veidā, kuras aptver daudzas valstis un kontinentus. No 1969. gada GRIPA uzliesmojumi novērojami gandrīz katru gadu, parasti aukstā un mitra laikā.
GRIPA ierosina miksovīruss, kas ārējā vidē nav sevišķi izturīgs. Augsta t, saules stari, dezinfekcijas līdzekļi to iznīcina ātri; zemā t vīrusa dzīvotspēja saglabājas ilgāk.
Inf. avots ir slims cilv., kas vīrusu izdala ar sīkiem gļotu pilieniem šķaudot un klepojot. Inficēšanās notiek pa gaisu, kā arī ar traukiem u.c. sadzīves priekšmetiem, ja tie ir inf.cēti ar slimnieka izdalījumiem no augšējiem elpošanas ceļiem.
Cilv. uzņēmība pret GRIPA ir ļoti liela. Imunitāte pēc pārslimošanas ir īslaicīga (2—3 g.) un tikai pret attiecīgo vīrusa tipu. Ar to arī izskaidrojams viena noteikta GRIPA vīrusa tipa izraisīto epidēmisko uzliesmojumu periodiskums.
Iekļuvis cilv. organismā, vīruss vairojas elpošanas ceļu epitēlijšūnās. No turienes vīruss, tā izdalītie toksīni, kā arī vīrusu un audu sabrukšanas produkti iekļūst asinīs un rada smagu organisma intoksikāciju.
Inkubācijas periods parasti ilgst 1—2 dienas. Slimība sākas pēkšņi. Tai raksturīgas gk. intoksikācijas pazīmes: paaugstināta t, drebuļi, galvassāpes, slikta pašsajūta, sāpes acu ābolos, kaulos, muskuļos. Rodas sāpes kaklā, sauss klepus. Dažreiz var būt asinsizplūdumi ādā un gļotādā, deguna asiņošana.
Parasti cilv. izveseļojas 5—10 dienās. Tomēr nespēks un samazinātas darbaspējas saglabājas vēl ilgu laiku. Visbiežākās GRIPA komplikācijas ir plaušu karsonis, deguna blakusdobumu iekaisumi, miokarda infarkts.
Sevišķi smagi GRIPA noris bērniem, veciem cilv., kā arī slimību novājinātiem cilv. Slimība tiem ieilgst, biežāk rodas komplikācijas.
Ārstēšana. Slimniekam jāievēro gultas režīms; svarīga ir rūpīga kopšana. Izmanto dažādus simptomātiskus līdz. (t° pazeminātājus, atkrēpošanas līdzekļus, pretsāpju līdzekļus u.c.), slimības pirmajās stundās — pretvīrusu preparātu remantadīnu.
|