Migrēna
Statistikas dati rāda, ka migrēnas lēkmes sievietes piemeklē trīs reizes biežāk nekā vīriešus. Tomēr daudzi vēl jo projām domā, ka tā ir izdomāta kaite sievietēm, kuras vienkārši nevar atrast citu iemeslu, lai pačīkstētu vai pabūtu vienas.
Mediķi ir noformulējuši, ka migrēna ir neciešamas, pulsējošas galvassāpes, kas parasti izpaužas vienā galvas daļā, t.i., sāp tikai piere, tikai deniņi vai acu rajons. Sāpes ir neciešamas, tās var pastiprināt skaļi trokšņi vai spilgta gaisma. Nereti galvassāpēm pievienojas arī slikta dūša un galvas reiboņi. Migrēna var parādīties arī pēc kādas smagas slimības.
Migrēnai ir divi veidi
Visizplatītākā ir migrēna bez auras. Šajā gadījumā migrēnas lēkmes simptomi ir pulsējšas galvassāpes, kas parasti ir vienā galvas pusē un ilgst 4 - 72 stundas, slikta dūša, vemšana, jutīgums pret gaismu un skaņu.
Otrs migrēnas vieds ir ar auru. Lēkme sākas ar tiem pašiem iepriekšminētajiem simptomiem, bet papildus vēl slimniekiem ir vizuālas dabas traucējumi. Piemēram, viņi redz žilbinoši spilgtus plankumus, pēkšņu spilgtu gaismu. Šie simptomi parādās 15 minūtes līdz stundu pirms lēkmes sākšanās. Ir cilvēki, kururs migrēnas lēkme piemeklējusi tikai reizi dzīve, taču parasti tā slimniekus skar reizi vai divas reizes mēnesī.
Migrēnas cēloņi:
garīgā slodze
fiziska slodze un nogurums
hormonālās svārstības pirms un pēc menstruāciju laikā
negulētas naktis
iedzimtība
spēcīgas smaržas
medikamenti
nepareizs uzturs
Kā attālināt migrēnas lēkmes?
pierakstiet datus par savām lēkmēm - gan biežumu, gan gaitu, gan iespējamos izraisītājus. Ilgstošā laika periodā tas ļaus izdarīt secinājumus par mokošo galvassāpju patiesajiem iemesliem
regulāri nodarbojieties ar vidēji intensīviem fiziskiem vingrinājumiem
ja ciešat no menstruāciju migrēnas, konsultējaties ar savu ārstējošo ārstu.
Kā ārstēt migrēnu?
Lai izvairītos no migrēnas lēkmēm, cītīgi jāseko savam dienas režīmam. Galvassāpes var atvieglot, dzerot piparmētru tēju var ar ūdenī atšķaidītu citrona sulu. Migrēnas galvassēpes ārstē ar aspirīnu, ibuprofēnu vai citiem pretiekaisuma līdzekļiem. Lai gan medikameti ir pieejami, vispirms jāsāk ar vienkāršākajiem preperātiem un tikai tad jāķeras pie stiprākām zālēm. Lietojot bezrecepšu medikamentus, svarīgi ir atcerēties, ka zāles jāiedzer, tiklīdz jūt pirmos simptomus. Vēlāk zāļu iedarbība samazināsies un, sākoties vēdera spazmām, kas noved pie vemšans, tās tik un tā tiks izvemtas. Jābūt uzmanīgam, lai nesāktu zāles lietot pārāk bieži, piemēram, divas trīs dienas nedēļā. Tādā gadījumā organisms zaudēs spēju kontrolēt sāpes un rezultātā galva sāpēs vēl vairāk.
Ja sāpes ir kaut cik ciešamas, tad palīdzēs auksta komprese uz pieres, stipra kafija, atgulšanās klusumā un pilnīgā mierā. Var mēģināt arī karstu vannu vai vēsu dušu.
Migrēnas terapijā labi palīdz arī aukupunktūra. Sievietēm, kam lēkmes izraisa stress, noder arī relaksējošas tehnikas, piemēram, joga. |