Saglabāsim ādas elastību
Ādas elastības samazināšanās, sausa āda, grumbu rašanās, izmaiņas sejas ovālā, tās visas ir novecošanās pazīmes, kuras var mazināt, ja ieroču arsenālā ir gan modernās kosmetoloģijas sasniegumi, gan daži labi ieteikumi no vecmāmiņas gudrību pūralādes.
Iemesli, kāpēc āda zaudē elastību, izskatās pelēka un nošļukusi, var būt visdažādākie - tie var būt saitīti ar bioloģisko novecošanos, organisma saslimšanām, medikamentu lietošanu, vielmaiņas problēmām, nesabalansētu uzturu, strauju svara zaudēšanu, ekstrēmām diētām, kas izraisa vitamīnu un minerālvielu trūkumu un daudziem citiem faktoriem.
Ar menopauzes iestāšanos sievietes organismā notiek hormonālās svārstības. Ap 50 gadiem organismā strauji samazinās estrogēna sekrēcija, kas atstāj negatīvu iespaidu uz ādas stāvokli.
A, B, D vitamīna un taukskābes, kā arī šķidruma trūkums organismā rada ādas elastības problēmas.
Vēl viens ietekmējošais faktors - brīvie radikāļi, agresīvas daļiņas, kas veidojas ultravioleto staru, dūmu, putekļu, vēja, sala iedarbībā, izraisa ādas bojājumus, veicinot ādas elastības zudumu. Ilgstoša atrašanās saulē paātrina ādas novecošanos.
Kas var ādai palīdzēt?
Regulāra ādas mitrināšana, aizsardzība pret saules un apkārtējās vides kaitīgu ietekmi, pilnvērtīgs uzturs, veselīgs dzīvesveids un vecumam piemērota kosmētikas līdzekļu izvēle dos labus rezultātus. Viens no efektīvākajiem paņēmieniem ir piemērotas un kvalitatīvas kosmētikas izvēle. Tāpēc ir jāzina, kuras kosmētisko līdzekļu sastāvdaļas ir vajadzīgas ādai, kas zaudējusi elastību. Svarīgi ir iegādāties kosmētiku, pirms tam noskaidrojot, kāds ir tās sastāvs, un vai tas ir piemērots attiecīgajam ādas tipam.
Izvēloties kosmētiskos līdzekļus, kas varētu palīdzēt uzlabot ādas elastību, jāpievērš uzmanību tā sastāvā esošajām vielām. Jo vairāk ir aktīvu un dabisko vielu, jo kvalitatīvāka kosmētika. Modernajā kosmetoloģijā plaši izmanto augu eļļas, augu ēteriskās eļļas, vitamīnus, kalogēnu, elastīnu, ceramīdus, liposomas, AHA skābes, koenzīmu Q10, mikroelementus un dažādus augu ekstraktus. Pēdējā laika atklājums ir krēmi, kuriem raksturīga botulīna injekciju iedarbība un kas izlīdzina sīkās mīmikas grumbiņas. Lai gan pilnībā to pozitīvā ietekme uz ādas nenovecošanos nav pierādīta.
Labās augu eļļas
Augu eļļas, kuras izmanto kosmētikā, ir ļoti dažādas, bet speciālisti ir atzinuši, ka viena no labākajām ir avokado eļļa. Tai piemīt reģenerējošās īpašības, kas palīdz ādai atgūt svaigumu un elastību. Eļļa labi iesūcas ādā un satur lecetīnu, A, B, D vitamīnus, kā arī aizsargā no saules stariem. Tāpēc avokado eļļa bieži tiek minēta kā aktīvākais līdzeklis pret ādas problēmām.
Ļoti iedarbīga ir arī jojobas eļļa, kas palīdz atjaunot ādas struktūru. Pateicoties taukskābju sastāvam, tā ir stabila pret oksidēšanos. Kosmētikas līdzekļos bieži izmanto kviešu asnu eļļu, kurai piemīt gan reģenerējošās, gan antioksidanta īpašības. Tā samazina ādas sausumu, uzturot epidermā mitruma balansu, izlīdzinot sīkās grumbiņas. Arī pazīstamajai olīveļļai piemīt mitrinošas, mīkstinošas un atjaunojošas īpašības. Iedarbīgāko eļļu piecniekā ir arī mandeļu eļļa, kurai ir lieliskas mitrinošas īpašības. Ādas elastības atjaunošanai piemērotas būs arī gurķu mētras, lazdu riekstu, sojas, palmu, persiku kauliņu eļļas.
Ēteriskās eļjās - auga dzīvības spēka kvintesence
Dabiskās ēteriskās eļļas ir dabīgi antioksidanti. Piemēram, rozes ēteriskā eļļa atjauno, reģenerē, izgludina ādu, paaugstina ādas elastību, normalizē tauku un sviedru dziedzeru darbību. Citronu ēteriskā eļļa izgludina, balina, piešķir ādai vingrumu un svaigumu, padara to vienmērīgu. Jasmīnu ēteriskā eļļa tonizē un atjauno ādas struktūru, tai piemīt pretstresa un atslābinoša darbība.
Lavandas ēteriskā eļļa piemērota ādas iekaisumu ārstēšanai, apsarkumiem, kā arī pēc apdegumiem.
Vēl ieteicamas ir kumelīšu, dižegles, melisas ēteriskās eļļas.
Dabīgie ekstrakti - obligāta kosmētisko līdzekļu sastāvdaļa
Visbiežāk kosmētiskajos līdzekļos izmanto ginkobilobas ekstraktu, kas stimulē ādas šūnu atjaunošanās procesus un regulē vielmaiņu. Ļoti pazīstams ir alvejas ekstrakts, kas dažādos ādas slāņos veicina asinsriti, iedarbojas tonizējoši, regulē mitrumu, kā arī atsvaidzina un atjauno sausu, apvītušu ādu, uzlabo vielmaiņas procesus, aizkavē novecošanos.
Arnikas ekstrakts satur flavinoīdus, miecvielas, ābolskābi, pieskābi. Tam piemīt pretiekaisuma darbība, tas mīkstina ādu. Efejas ekstrakts ir antiseptisks un pretiekaisuma. tas uzlabo šūnas vielmaiņu. Gurķu ekstrakts ir bagāts ar ūdeni, askorbīnskābi, B1, B2 vitamīniem un citām vērtīgām vielām. Tas balina ādu, tonizē un atsvaidzina.
Melnais plūškoks un rudzupuķu ekstrakts uzlabo ādas mikrocirkulāciju, ir tonizējošs, ar pretiekaisuma iedarbību. iedarbīgie vitamīni
Vitamīnu loma
Kosmētikas līdzekļos visvairāk izmanto A, E, F, C vitamīnus. A vitamīns stimulē ādas šūnu augšanu, uzlabo ādas elastību. Palīdz nostiprināt ādas virsējos slāņus, uzlabo vielmaiņas procesus. A vitamīna atvasinājumi palīdz atgūt ceratīnu, mazina pigmentāciju, vienlaikus palielinot asins pieplūdi, piešķirot ādai sārtumu. E vitamīns samazina ūdens zudumu, palīdz uzturēt ādu mitru un elastīgu, aktivizējot galvenās taukskābes, kuras aizkavē mitruma zudumu. Tas ir arī labs antioksidants, kas pasargā ādu no brīvajiem radikāļiem, vides piesārņojuma, saules stariem un smēķēšanas.
C vitamīns - antioksidants, kas pasargā no apkārtējās vides kaitīgās iedarbības. Tas aizkavē kalogēna sairšanu. Neitralizējot ultravioleto staru radītos bojājumus, C vitamīns veicina kalogēna veidošanos, regulē vielmaiņas procesus un nostiprina asinsvadu sieniņas. C vitamīna efekts ir lielāks, ja to lieto kopā ar E vitamīnu. Vitamīnu ārīga lietošana ir viens no spēcīgākajiem ieročiem cīņā par jaunāku, veselīgāku un izskatīgāku ādu.
F vitamīns ir polinepiesātinātās taukskābes. Tās nepieciešamas raga slāņu lipīdu barjeras nostiprināšanai, kuras aizkavē pārmērīgu mitruma iztvaikošanu. Kosmētikā tiek izmantots barojošos un mīkstinošos krēmos epidermas barjeras nostiprināšanā. F vitamīnu satur avokado, gurķu mētra, muskatroze, kviešu asni, jojoba un saldās mandeles.
Vielas enerģijai - retionīdi, aminoskābes, cukuri
Retionīdu iedarbība ir līdzīga A vitamīnam. Tie ir noderīgi starpšūnu matricas atjaunošanā, mazinot novecošanās procesus un ultravioleto staru iedarbību.
Aminoskābes ir svarīgas ādas struktūras atjaunošanā, cīņā pret tās novecošanos, imunitātes veidošanā. Kalogēna un elastīna sintēzei ir nepieciešana aminoskābju piekļūšana. Kosmētiskajos līdzekļos bieži tiek izmantoti enerģijas devēji - cukuri, kas ir glikoze, fruktoze, ciete, celuloze, biešu cukurs. Fruktozei un saharozei ir mitrinošas īpašības.
Palīgs ādai - kalogēns, elastīns, ceramīdī
Kolagēns nodrošina dziļu ādas mitrināšanu. Tas spēj labi piesaistīt ūdeni un nodrošināt labu ādas izskatu. Elastīns ir svarīgs proteīns. Tā uzdevums ir ādas saraušanās un izstiepšanās spēju saglabāšana. Ar vecumu elastīna šķiedras kļūst biezākas un zaudē saraušanās un izstiepšanās spējas, kas rada mitruma un elastības zudumu.
Vēl kosmētiskajos līdzekļos izmanto ceramīdus, kas pastiprina saites starp ādas šūnām, un āda izskatās elastīga, pietiekami mitra un gluda.
Populārās liposomas
Kosmētikā lietojamās liposomas var būt sintētiskas, pussintētiskas un dabiskas izcelsmes. Liposomas ir pildītas ar aktīvām vielām - vitamīniem, aminoskābēm un augļskābēm. Patiecoties savam izmēram, liposomas ir spējīgas viegli iesūkties ādas dziļākajos slāņos un iedarboties šūnu līmenī. |